English

DERİ HALI MODASI

Faruk Parlak: “Biz halı üretirken ve yeni tasarımlar yaparken asla halı modellerine vehalı markalarına bakmıyoruz, bu bizim doğamıza aykırı, biz çalışırken farklı materyallerinahengine bakıyoruz, kültürel zenginliklerimize, doğaya, hayata, insanlarınnasıl bir yaşam tarzı istediklerine bakıyoruz…” Yeni koleksiyonuyla oldukça iddialı bir duruş sergileyen Mor Halı, dış pazara sunduğu ve büyük başarı sağladığı yenilikleri yurt içinde de yaygınlaştırmaya hazırlanıyor. Deri halı pazarına sunduğu yeni ve farklı tasarımlarla kısa zamanda başarılı bir çizgi yakalayan Mor Halı, genç ekibinin verdiği dinamik ritmi ürünlerine de yansıtıyor.

Piyasadaki ürünleri taklit etmek yerine tüketicinin nabzını tutmayı ve deri halı modasında farklı bir boyut yaratmayı seçen Mor Halı, bu amacına ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Mor Halı’dan Faruk Parlak, Halı Dergisi için yakaladıkları başarılı çizgiyi ve yeni ürünlerini anlattı. Mor Halı olarak yepyeni bir koleksiyonla karşınızdayız. Henüz birçok kişi için fazla detaylı ve fazla işçilik gerektiriyor olabilir ama bu bizim için bir anlayış, çok emek harcıyoruz ve karşımıza çıkan sonuç bizi mutlu ediyor. Bu bir görsel şölen gibi geliyor, aslında deri halıda bu kadar model ve bu kadar farklı kalitede ürün sanırım hiç yok. Hele ki bizim gibi genç bir firmada, genç dediysem siz yaşımıza kanmayın ataların dediği gibi çok yaşayan değil çok gezen bilir. Biz halı üretirken ve yeni tasarımlar yaparken asla halı modellerine ve halı markalarına bakmıyoruz, bu bizim doğamıza aykırı, biz çalışırken farklı materyallerin ahengine bakıyoruz, kültürel zenginliklerimize, doğaya, hayata, insanların nasıl bir yaşam tarzı istediklerine bakıyoruz; yaşama alanlarında kendilerine daha fazla nasıl zaman ayırırlar diye düşünüyoruz.

 
 

Evet, biz insanların görsel zevki dışında sağlıklarını da düşünüyoruz ve bunun için anti alerjik, toz barındırmayan, bakteri üretmeyen, sıcak ve soğuk geçirmeyen, temizlemesi kolay bir halı üretiyoruz. Belki de bir ilki yapıyoruz, gerçek manada fiziksel ve ruhsal tedavi edici, tamamen doğal malzemeden üretilmiş bir halı üzerinde çalışıyoruz ve bu çalışmalarımız bir halıya opsiyonel faydalar ekleme amacı taşıyor. Bu çalışmalarımızı da yakında sizlerle paylaşmayı umuyoruz. Bu çalışmanın eseri olan ürünleri dünya kullanmaya başladı. Ancak henüz iç piyasada gösteremedik bile; bunun nedeni de üretimimizin %95’ini yurt dışına satıyor olmamız. Bu nedenle sadece iç pazarda birkaç elit mağazada hizmet verebiliyoruz. Yurt dışından gelen talepler oldukça ciddi, ürün tanındıkça talepler de artıyor ve bu ürünlerin dünyada tek tasarımcısı ve üreticisi olmamız da bize fark kazandırıyor. Bu kalitede bir üretim olmaması bizim yurt dışındaki rekabet şansımızı arttırıyor.

İhracat olarak aktif diyebileceğimiz ülkeler ise Almanya, Avusturya Azerbaycan, Belçika, Dubai, İngiltere, İran, İsviçre, İtalya, Lübnan, Mısır, Rusya ve Suudi Arabistan. Uluslararası fuarlar bu konuda daha geliştirici olabilir ancak üretim kapasitesinin arzu ettiğimiz seviyede olmaması, tamamen siparişe dayalı olmamız, el işçiliği ve makine işçiliğimizin uzun bir süreç alması, endüstriyel üretimdeki kapasitemizi zorlayan etkenlerin başında geliyor. Aslında halı sektörünü mobilyadan ayırmamak gerekir. Çünkü mobilya bu konuda belirleyici ve yön verici önemli bir unsurdur. 2000’li yılların başında başlayan modern mobilya rüzgârı halıyı da peşinden sürükledi ve modern koleksiyonların ve farklı tarzların çıkmasına ön ayak oldu. Mobilyada deri kullanımı ile deri halıda da ciddi bir talep oluştu. Bu süreçte gerek kalitesiz malzeme gerekse niteliksiz işçilik nedeniyle satıcılar çok zor anlar yaşadılar, merdiven altı üretimin yoğun olduğu bu sektörde müşteri de muhatap bulamamanın sıkıntısını çekti. Halı sektörü lokomotifin çektiği herhangi bir vagon yerine artık lokomotif olmaya aday bir sürece girmelidir.

 

Bu, sektörde yeni pazarlar açarak talebi arzın önüne geçirecektir. Çok genç ve çok yetenekli bir takımız. Hiç kimseye benzemiyoruz ve taklit etmeye çalışmıyoruz, bu da bize yeni kaliteler ve yeni pazarlar getiriyor. Hiçbir mağazada bizim tarzımızda bir ürün olmaması yeni pazar açısından çok önemli bir nokta. İnsanların bizden sürekli yeni tasarımlar bekliyor olması ve bizi bu denli ciddiye almaları ilerideki atılımlarımız için de bir ışık oluşturmakta. Özgün tasarımlarımızla sektördeki büyük küçük tüm markalardan takdir alıyor olmamız da cabası.

Belki sektörde yeniyiz ama artık biz bir modayız ve daha fazla beklenti, daha estetik dizayn ve kişiselleştirilmiş özel ölçü ve modellerle Mor Halı olarak sektörde “biz de varız” diyoruz. Elimizdeki yeni Ar-Ge sonuçlarımızla yeni ürünlerimizi ne zaman üretime geçebiliriz düşüncesinin tatlı telaşı içindeyiz. Mor Halı olarak gelecek için iddialı olmaya kararlı ve azimliyiz.